Kulaktan Kulağa

Gösterim Tarihleri

İlk Gösterim Tarihi: 17 Şubat 2010


KULAKTAN KULAĞA
 
 
Oyuncu Tayfası 5.yaşını kardeş grubu Atölye Tayfası’nın ilk oyunu ile kutluyor. 2005 yılından bu yana devam eden eğitim çalışmaları meyvelerini Oyuncu Tayfası Atölye grubu adı altında verdi. İlk kez 2009 yılında; proje çalışmaları, staj grupları ile faaliyetine başlayan ekip artık bu kurumsal kimlik ile Oyuncu Tayfası’nın alt yapısını oluşturacak. Bu kapsamda oyunculuk başvurularında tanışma fırsatı bulduğumuz tiyatro eğitimlerine devam eden genç arkadaşlar ve öteden beri kurslarımızda eğitim gören ve çeşitli projelerde görev verdiğimiz oyuncu adayı arkadaşlarımıza sahnemizi Atölye Tayfası ile açtık.

Atölye Tayfası yıl boyunca, oyun okumaları, proje çalışmaları, kuramsal çalışmalar ile eğitimlerine devam ederken bir yandan da çıkardıkları oyunlar ile kendilerini seyirciye tanıtma fırsatı bulacak. Ayrıca Oyuncu Tayfası’nın oyun çalışmalarında ve sahne performanslarında tiyatromuzun mutfağında kendilerine yer bulacaklar.

KULAKTAN KULAĞA
 
Al bu takatukaları takatukacıya götür diye çıkmış bir ağızdan. Bunu duyan bir kulak, yarım duymuş şu işe bak; “Al bu takatukaları” dediğiyle kalmış. Bu kulağın ağzı, demiş başka bir kulağa; “Al bu takatukaları başında paralansın” İkinci duyan kulak doğru duymuş duymasına; ama ikinci ağızdan takatukaları takatukacıya götürmemiş de götürmüş satmış. Ne dediğine kendisi inanmamış; ama işte laf ağızdan çıkmış bir kere. Derken dönmüş laf dolaşmış laf, gitmiş laf, gelmiş laf, olmuş basit tekerleme o kulaktan o ağza, o ağızdan o kulağa yoldaş.

Bu oyun da işte tam böyledir, ağızlar susmaz, kulaklar duymaz. Kimsenin söylediği birbirine uymaz, kimse duyduğuna inanmaz. Duyup da dinlemediklerimiz bakıp da “öyle” görmek istediklerimiz, yanlış anladıklarımızla başlar oyun ve insanların hayatlarını renklendiren tek şeyin dedikodu olduğu bir kasabada, yine gündelik bir dedikodudan çıkan trajikomik bir hikâyeyi anlatır.

Hangimiz birilerini çekiştirmenin hazzından uzak tutabilir kendini? Bu tarafından bakınca kulağa pek sevimli gelen bu duruma biz de sevimli sevimli başka tarafından bakmaya çalıştık.

Her zaman son anlatan ilk anlatandan daha çok şey duymuş ne de olsa!
 
 
Oyuncu Tayfası 2018 ©